Kolejny wystawca Festiwalu zaprezentuje podczas targów ideę slow designu.
Projektować w duchu idei slow design oznacza przyjąć otwartą postawę, respektować naturę, samego siebie, działać długodystansowo. Koncepcja ta zdobywa w Polsce coraz więcej entuzjastów, a w ślad za tym rośnie liczba osób pragnących samodzielnie zaprojektować swoje wnętrze i jego dekoracje.
W praktyce slow design opiera się na wykorzystywaniu materiałów biodegradowalnych, promocji lokalnych przedsiębiorstw i twórczości, która nie powstaje pod wpływem chwili, lecz czasu – spożytkowanego na wnikliwe badania i dopasowanie produktu do rzeczywistych potrzeb rynku. W oparciu o tę filozofię, swoje produkty tworzą nie tylko manufaktury, ale również uznani producenci, obecni w świadomości klientów od wielu już lat. W duchu slow powstają zatem i dywany, obrazy, poduszki, ale też meble czy naczynia. Propagatorzy tego trendu stawiają na indywidualność oraz niepowtarzalność swoich produktów i tym zjednują sobie klientów. Coraz więcej osób godzi się bowiem zapłacić więcej za produkt przyjazny środowisku, często powstały na indywidualne zamówienie, niż kupić element dekoracyjny tworzony w milionach sztuk, dostępny w niższej cenie. Należy w tym miejscu wspomnieć o niezliczonej liczbie plików zdjęciowych dostępnych na popularnych portalach w Internecie oraz zdjęciach dobrej jakości z telefonów i aparatów cyfrowych , które z powodzeniem mogą być wykorzystane do druku wielkoformatowego. Poduszki, zabawki dla dzieci, meble czy lampy już zdążyły zadomowić się na rynku produktów slow. Nowością mogą być natomiast rolety oraz tapety, które choć powstają przy użyciu maszyny, opuszczają fabrykę jako pojedyncze sztuki, wyprodukowane na specjalne zamówienie. Każdy z nas może zaprojektować produkt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, stając się niedostępną nigdzie indziej, wyjątkową ozdobą wnętrza. Możliwe jest samodzielne dobranie wzoru, który zostanie nadrukowany na wybranych elementach dekoracyjnych: roletach, tapetach, naklejkach easy-dot, szybach, podłogach, szafach, zasłonach, lampkach a nawet poduszkach..Aby sprostać założeniom slow design, czasem nie potrzeba wiele. Samodzielne odrestaurowanie mebli, ręczne wykonanie drobnych dekoracji, decoupage pozwolą wprowadzić do wnętrza wyjątkowy czar i zarazem dumę z tego, że poradziliśmy sobie z tak niełatwym zadaniem, jakim jest przecież samodzielne zaaranżowanie domowej przestrzeni.
Obecnie, jak informuje producent, w łatwy sposób możemy zaprojektować:
Rolety wertykalne lub rolowe – wykonywane są na dowolny wymiar, użyty materiał to tkanina poliestrowa Solvotex artist Premium heavy jako roleta transparentna oraz materiał Artist light Black- Back jako roleta nie przepuszczająca światła.
Tapety – prawdziwa tapeta winylowa na podkładzie papierowym lub flizelinowym Solvoprint Wallpaper P/NW do indywidualnego zadruku występująca w kilkunastu różnych strukturach. Atutem jest możliwość dokładnego odwzorowania dowolnego pliku by odmienić pokój wystarczy jeden przyklejony pasek o szerokości 130cm. Występuje również w wersji samoprzylepnej jako dekoracja lub reklama czasowa.
Poduszki – dekoracyjna poduszka z nadrukiem sublimacyjnym lub lateksowym na tkaninie Eco Display 210
Naklejki Easy Dot – Naklejki można w dowolny sposób naklejać na ścianę, meble lub drzwi, do czasowego wyklejania witryn sklepowych, półki sklepowe, naklejki promocyjne na ekrany telewizorów, szyby samochodów, bezpośrednio do naklejenia na ściany wystawowe. Idealne rozwiązanie na imprezy domowe lub Święta. Łatwe do usunięcia bez niszczenia powierzchni wyklejonej. Opatentowany materiał występuje w wersji błyszczącej, matowej oraz przeźroczystej w trzech różnych szerokościach 106cm, 137cm oraz 155cm.
Abażury – najtańszy sposób na oświetlenie pasujące naszym wyobrażeniom i klimatowi pomieszczenia. Można wydrukować na Easy Panel- twardym PCV lub Micro Backlite – tkaninie tanslucentnej.
Firany –Tradycyjne firanki można zastąpić projektem białych zazdrostek nawiązujących do ludowych wycinanek lub zdrukoważ piękny witraż na Solvoprint window-grip ultra clear.